GÜMÜŞ KONAK TARİHÇESİ

Search Our Site

turkce  ingilizce  almanya  fransa 

Konak 19. yüzyılda Nağza (İNCEÇAY) Köyü’nden Emir Osmanoğlu Hacı Emin Bey tarafından yaptırılmıştır. Osmanlı Sarayı’nda ve Bursa Sancak Beyliği ile Safranbolu Kadılığı görevlerinde bulunan Hacı Emin Bey saygınlığı ve konukseverliği yanında Bağlarda da görkemli bir konak yaptırması nedeniyle aile bireylerinin “Emin Beyler” olarak tanınıp, anılmasına vesile olmuştur. Konak sokağa cephe veren 1. ve 2. katındaki selamlık ve harem bölümünde 2 sofa 8 oda, bahçeye bakan zemin katında ise 2 ahır, kazan ocağı ve taş şaraphaneden (üzüm çiğneme havuzu) oluşmaktadır.


Uzun yıllar kullanılmayan Emin Beyler Evi 15.02.2007 tarihinde Karaoğlu Ailesi tarafından satın alınmış; Röleve ve Restorasyon Projesi Safran Mimarlık tarafından yaptırılmıştır. Koruma Kurulu’ndan alınan karar doğrultusunda restorasyonuna başlanmış ve yaklaşık 1 yılda tamamlanmıştır.
Konağın özgünlüğü ve tarihsel konumu gözetilerek her ögesi özenle geri kazanılmış; çatı yalıtımı, ıslak zemin iyileştirmeleri, ısı, aydınlatma ve su donanımları standardize edilmiştir.


Bulunduğu Gümüş Semti’nin ve Sokağı’nın gizemli adından esinlenerek “ GÜMÜŞ KONAK” adını verdiğimiz Konağımızla, Safranbolu’da; Kültür, Turizm ve Sanat yaşamına katılmanın nitelikli hizmet sunabilmenin gönenci içindeyiz. Geçmişten geleceğe akan zaman içinde burada bulunmuş Emin Beyler Ailesi’ne minnettarız ve rahmetler dileriz. Restorasyonun her aşamasında emek veren, katkı ve desteklerini gördüğümüz herkese en içten şükranlarımızı, saygılarımızı yineleriz.

 

bakka 

"Gümüş Konak Otel BAKKA Desteği ile Büyüyor"

Bu web sayfası BATI KARADENİZ KALKINMA AJANSI'NIN 2015 YILI KOBİ-D Mali Destek Programı kapsamında hazırlanmıştır.

Bu sayfanın içeriğinden sadece Gümüş Konak sorumludur. Herhangi bir şekilde Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı veya Kalkınma Bakanlığı sorumlu tutulamaz

 
kalkinma 

GÜMÜŞ KONAK SİZLERE ÇOK YAKIN

Adres Bilgilerimiz

Hacı Halil Mah. Gümüş Sok. No:27
Safranbolu/KARABÜK

Çalışma Saatlerimiz

Haftanın Her Günü
7/24 Hizmetinizdeyiz

Bizimle İletişime Geçin

info@gumuskonak.org
Tel. +90 370 725 53 60

Sosyal Medya

Online Rezervasyon

Bizi Tercih Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Rezarvasyon Yapıldıktan Çok Kısa Süre Sonra Ekibimiz Sizinle İletişime Geçecektir. Ayrıca Telefon Aracılığıyla Da Rezarvasyon Yapabilirsiniz.
+90 370 725 53 60
Веб-портал JooMix.